Moda'nın Yenilikçi Ruhu Yeniden Canlanıyor...

                        Koleksiyonun başlangıç noktasında, küresel sorunlarla başbaşa kaldığımız son dönemde yerini gitgide endişeye bıraktı. KoronaVirüs Salgınından dolayı durulan Moda sektörü şimdilerde yenilikçi ruhunu canlandırmaya başlıyor. İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunun duraklama dönemi son buldu ve daha da ileri aşamaya giderek İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyon hazırlıklarına başlandı. Moda'nın yenilikçi ruhu bize ne getiriyor? 19. yüzyılda doğan Kraliçe Victoria döneminden günümüze pek çok biçimde, dünyadaki bir çok kültürde görülen bir kıyafet türü... 1970'ler hissi veren hafif kırmızımsı denim, 20. yüzyıl gençlik hareketinin siyah jean'leri, 60'lı yılların başından özel bir patiska efekti ve denimin altın çağı olan 50'lere götüren kumaşlarla koleksiyon oldukça zengin.
modanin-ruhu-yeniden-canlaniyor
                        Buram buram Nostalji kokan bu koleksiyon yalnızca bayanlar için değil, baylar için de ciddi tasarımlar gerçekleştiriliyor. Şehirli bir erkeğin spor ve şık kombinleri için duygusal seyahatlerden ilham alınarak oluşturulması, bunları stil ve detayların vurgulandığı zarafet ile rahatlığın birleştiği bir koleksiyon sunuyor. Bir gömlek ile kravat eşleştirildiğinde resmi bir ortama uyum sağlayabildiği gibi bir sweatshirt ve jean ile giyildiğinde daha rahat bir havayı da kaldırabilecek. Birkaç tarzı kombinleyerek nostalji ile birleştirerek gündelik ve sokak stilini de öne çıkarak bir trend görüyoruz 2020 yılında.
modanin-yenilikci-ruhu-canlaniyor
                        Kıyafetlerin birer duygusu ve yaşam alanı olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Çünkü insanlık her an ihtiyaç duyduğu bu rahat giyim stilinden ödün vermeyecek ve şu anki çağımızda kıyafetleri örtünmekten çok daha fazlası için kullacak. Bu sezonun yenilikleri sokak kültürü, sokak stili ve buna eşlik eden nostaljinin verdiği hava... Bugünlerde yeni bir şey yaratmak oldukça zor çünkü çok hızlı tüketiyoruz. Çıtayı sürekli yukarıya taşıyan en başarılı tasarımcılar bu koleksiyon ile aslında hem geçmişi hem de geleceği çok güzel harmanladı. Bu yenilikçi bakış açısı beni gerçekten mutlu ediyor.

                        Koleksiyona baktığınızda fazlaca yeşiller, bejler ve kahverengiler göreceksiniz. Denim, pamuk ve deri... Şehirde ihtiyaç duyacağınız tarzda kıyafetler. Bir tasarımcı buu koleksiyonu hazırlarken "Müşteri Kimdir?", " Hayata bakış açısı nedir?" ve Müşteri gerçekten ne istiyor?" bu soruları göz önüne alarak tasarımlarını hazırlar. Buna biraz da sezgilerini katarak yol izler. Insanları rahat giysiler içinde olmak istemelerini anlıyor ve yeni kreasyonu bir rahatlık ve çabasızlık ama aynı zamanda renklilik olarak bize sunuyorlar. 

                        Bir erkek gardırobunda chino pantolonun yeri ayrıdır. Çünkü ne çok ciddi, ne çok spordur. Her yere doğru kombinle kolayca uyum sağlayan klasik chino, uzun zamandır erkek gardıropların da yerini koruyor. Usta tasarımcılar chino pantolonların yerini genç enerjiyle yeni bir tasarım stili oluşturarak, buna extra esneme özelliği getirerek denim pantolonlarla buluşturdu. Bu harika görünen, rahat hissettiren ve bir pantolona modern ile nostalji havayı katarak pek çok stili ve seçeneği içinde barındırması memnun edici bir detay. Sonuç olarak dünya ve zevkler değişse de tasarımcılar halen bunlar hakkında düşünceler yaratıyor ve bütün bunlara insanlığı canlandıracak ruhu katarak modayı yönlendirmeye devam ediyor. Kısacası modanın yenilikçi ruhu bitmek bilmiyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Gelecekteki Hayallerinizin Evine Hazır Mısınız?

gelecekteki-hayallerinizin-evine-hazir-misiniz-weblonq
                             Gün geçmiyor ki, teknolojiye başka bir yenilik gelmesin. Her gün ayrı bir ürün, her gün ayrı bir uygulama veya yazılım geliştirilmekte. Henüz bir yeniliği eskitmeden bir üst modeli çıkmaktadır. Bu da bize tam bir teknoloji çağında olduğumuzu hatırlatmaktadır. Teknoloji hayatımızın her alanında biz insanların hayatını kolaylaştırmak için vardır. Ve bizler için daimi olarak üretilir, geliştirilir, yaşamımıza rahatlık ve konfor sağlar. Yaşam kalitemizi artırır.

                             Akıllı evler kavramına hepimiz aşinayız. Fakat bizler evin zeki, ekonomik ve duyarlı olanını seviyoruz. Ekonomi yönünden kesemize katkısı olan akıllı termostatlar, sesli asistanlar, robot süpürgeler, internete bağlı uzaktan kontrol edilebilen elektrikli cihazlar ve aklınıza gelebilecek tüm elektronik aletler... Şimdiden bu teknolojilerin bir çoğunu kullanıyoruz. Yerleri kendi kendine süpüren süpürgeye, uzaktan izlenebilir - kontrol edilebilir kameraya ve alarm sistemlerine, evde olmasak bile kapımıza gelenleri bile görüp yönlendirdiğimiz bir teknolojiye sahibiz.

                             Gelin sizlerle bundan 10 yıl sonra hangi teknoloji ile karşılaşacağımıza dair hayaller kuralım. Bu akıllı evlerden birinde yaşadığınızı hayal edin. Dişlerinizi fırçalarken aynanız, bir köşesinde önemli olduğunu düşündüğü e-postalarınızı size görüntülüyor. Ya da duşunuz her zaman yıkanmayı sevdiğiniz ısıya çoktan ayarlanmış. Sonrasında akıllı robotunuz önceden ayarlanmış ve sevdiğiniz kahvaltıyı size servis ediyor. Eviniz, şehrin elektrik şebekesine bağlı bile değil, güneş panelleri ve çatınızdaki rüzgar tribünleri sayesinde şarj ettiğiniz arabanızla işe gidiyorsunuz. Eve döndüğünüzde dronlar sayesinde kapınızın önüne bırakılmış kargolarınızı buluyorsunuz. Bunlar size alışılagelenin çok daha ötesinde ve imkansız gibi geliyor öyle değil mi?

                             Bu anlattıklarımız yeni nesil teknolojinin henüz dörtte biri bile değil. Peki bilim insanları geleceğin konforlu teknolojisini oluştururken hangi etkenleri dikkate alıyorlar? Bizim onlardan daha fazla ne beklentimiz olabilir?

                             Akıllı evlerin geliştirilmesinde insanların günlük yaşamında hangi problemleri yaşadıklarını baz alarak bu doğrultuda konfor sunulması listelerinin en başında yer alıyor. Şehir şebekesine bağlı olmadan kendi suyunu ve elektriğini elde edebilecek teknolojiyle hem bütçenizi hem de ekolojik dengeyi korumuş oluyorsunuz. Evlerimizde yapmayı hiç sevmediğimiz ütü, çamaşır katlamak, bulaşık yıkamak, yemek yapmak gibi tüm zahmetli işleri yapabilecek yeni nesil robotlar üzerinizden birçok yükü almaya hazırlanıyor. Dolayısıyla siz gelecekteki eviniz için hayallerinizi sınırlamayın. Çünkü gelecekte hayallerinizin dahi ötesinde bir teknoloji ağı sizi bekliyor olacak. 
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Astroloji'nin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

                              Astroloji denilince akla ilk gelen şeydir Burçlar. Halbuki burçları da yöneten bir dal vardır ve bunun da adına Astroloji denir. Aslında yıldızların yer olayları üzerindeki etkisi üzerine ölçümleme yaparak, bir takım şeyleri önceden tahmin etmeye yarayan bir falcılık sanatıdır. Peki ama yıldızların, venüsün, jüpiterin veya merkürün insanlar üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? Benim gelecekte neler yaşayacağımı bilen bir bilim dalı olamaz. Daha doğrusu bunun adına Bilim denemez. 
astrolojinin-insanlar-uzerindeki-etkisi-weblonq
Falcılık ile Astroloji arasındaki farkı bileniniz var mı?

                              Astroloji'de bazı simgeleri, gök cisimlerinin hareketlerinden yola çıkarak, tahmin üzerine yapılandırılmış ve ortaya modern falcılık çıkmıştır. Peki burçlar nasıl oluşturulmuştur? On iki takım yıldızına verilen farklı isimlerden oluşan ve hepsinin ortak adıdır Burç. Her bir takım yıldızının Burç sahipleri üzerinde etkisi olduğunu ve evrenin insanlara birşeyler anlatmaya çalıştığı ile yorumlanır. İlk çağlarda Yıldızlar, Güneş ve Ay bir çok yönden yol gösterici olmuştur. Bu Gece ile Gündüzün çağrışımı, günün hangi saatlerinde olduğu, hava tahmini, yön duygusu ve bunun gibi birçok şekilde izlenmiştir. Aslında doğru sanılan ama yanlış bilinen bir gerçek vardır.

                              Astroloji ile ilgili bir çok seminerler verilmiş ve röportajlar yapılmıştır. Bir çok Astrofizikçi aslında astrolojinin bir bilim dalı olmadığını yıldızların bizi asla etkilemeyeceğini ve hatta bizden haberleri dahi olmadığını vurgulamışlardır. Asıl bilim dalı Astronomidir. Astronomi tamamiyle Gök Biliminin diğer adıdır ve Astrolojinin bununla alakası yoktur.

                              Yıldızlar insanoğlundan 4 ışık yılı yani bu demek oluyor ki 40 trilyon uzaklıktadır ve bunun insanlar üzerinde etkisi olması imkansızdır. Fakat günümüzde falcılığı modernleştirip, eskisi gibi çakıl taşlarından arındırıp, kartlara ve simgelere tanımlayarak farklı bir falcılık sistemi geliştirmişlerdir. İnsanların flört dönemlerinde, evliliklerinde ve işlerinde günlük, haftalık yada aylık olarak rahatça bu falları okuyarak kendilerine rota çiziyor. Bu falcılık sistemi bir çok alana kadar insanlara yol göstericilik yapıyor. Uyumluluktan tutun, kariyer hayatına, aşk hayatından, maddi konulara kadar bir çok alanda öngörüler sunuyor. 

                              Aslında astrologların verdiği tüm astronomik bilgilerin hepsi yanlıştır. Merkür'in geri gittiği görülmemiştir. Mevsimlerin oluşumunda burçların yada gök cisimlerinin kesinlikle alakası yoktur. Yani Astroloji savunduğu düşüncelerle hem bilim dışı olduğunu kanıtlıyor hem de bir çok açıdan hatalar içeriyor. Ay ile Merkür'ün insan üzerinde etkisi yoktur.

                              Aslında Astrolog diye bir meslek grubu olmadığı gibi Astrolojinin de varlığını sorgulamamız gerekiyor. Bu falcılıktan etkilenerek ücretli fal baktıranlar oluyor, sahte bilim yapan insanlardan uzak durmakta fayda var. Bunların gerçeklik payı olmadığı gibi para tuzağı olduğunun da bilincinde olmak gerekir. Tüm bu insanlar uzaydan gelmiyorlar. O yüzden Astroloji'nin insan üzerinde bir etkisi yoktur. Hiçbir zaman da olmamıştır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Torosların Zirvesi'nde Gezilecek Yerler

                       Covid-19 nedeniyle evlere hapis olduğumuz günden bu yana yaşamın bize verdiği değerleri bir kez daha anlıyoruz. Ve normalleşme döneminde herkesin evde kendisi için yaptığı bir planı olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü özgürlüğün verdiği hislerin, dilediğin an yaptığın aktivitelerin kıymetini yeni yeni farkına varıyoruz. Tabi bu herkes için geçerli değil. :) Dinlenme açısından birçok kişiye de iyi geldiği muhakkak. Asıl dinlenmenin ne demek olduğunu bu yazımızı okuduğunuzda farkedeceksiniz.
toroslarin-zirvesi-ve-yesil-gol-weblonq
                       Hayatın bize sunduğu güzelliklerden ruhumuza pay çıkarmak insanın doğasında var. Doğanın verdiği huzur ve dinlenme etkisi herkes tarafından biliniyor. Fakat bu huzuru hem yaşamak hem de doyasıya gezinin tadını çıkarmak ister misiniz? O halde sizleri Aladağlar'a yani Toroslar'ın Zirvesine götürüyoruz. Türkiye'nin doğa sporları merkezi olarak bilinen Orta Toroslar'da yer alan ve Adana-Kayseri-Niğde arasında uzanan bu muhteşem coğrafya sporcuların en büyük uğrak yeri haline geldi. Dağ koşusu, dağcılık, kaya tırmanışı, dağ bisikleti ve dağ kayağı gibi sporlar için biçilmiş kaftan. Ama Aladağlar'ın tadını çıkarmak için ille de ekstrem sporlara gönül vermek gerekmiyor. Bu nefes kesici coğrafya da doğa yürüyüşleri, kamp yapmak ve doğayla baş başa zaman geçirip dinlenmek için bile iyi bir tercih olacaktır. Hele ki mevsimlerden yazsa, Aladağlar'da geçirilen zamanın anısı çok uzun süre sizinle kalacak. 

toroslarin-zirvesi-ve-yesil-gol-weblonq                       Araç ile kolaylıkla erişim sağlayacağınız Sarı Memed'in Yurdu çadır kurmak ve karavanınızı park etmek için ideal bir yerdir. Üssünüzü buraya kurduktan sonra orman yolunu takip edip Toros göknarlarıyla dolu Emli ormanında yürüyebilirsiniz. Koca Dölek Yaylası'na ulaştığınızda sizi tüm tırmanıcıların hayalindeki Parmakkaya karşılayacak. Bu dağların en güzel manzaraları için patikaları izleyip Eznevit Yaylası'na ulaşabilirsiniz. Buradan Sıyırma Vadisi'nin tüm zirvelerini, Emli ormanınıi vadiyi kapatan Güzeller, Lahitkaya, Kaldı ve Sulağan zirvelerini bir bardak çay eşliğinde seyredebilirsiniz.

                       Aladağlar'a her yaz yüzlerce yerli ve yabancı kaya tırmanışı tutkunu uğruyor. İster profesyonel bir rehber eşliğinde, ister partnerinizle siz de bu maceraperestlere katılabilirsiniz. Kazıklı Ali Kanyonu, Cımbar Vadisi yada Pınarbaşı Kanyonu'nda 500'ün üzerinde spor tırmanış rotası bulunuyor. Eğer bu işte ileri seviyedeyseniz bu dağlarda yüzlerce uzun duvar tırmanış rotası da bulabilirsiniz. Kaskınızı, emniyet kemerinizi ve ipinizi yanınıza almayı unutmayın. 
                       Aladağlar'ın dillere destan zirveleri için çadırınızı yada karavanınızı Sokullupınar'a kurun. Yörüklerin oluşturduğu patikaları izleyerek Karayalak Vadisi'ne girin, ardından Emler zirvesine çıkın. Dipsiz Göl'ü çevreleyen Kocasarp, Çağalınbaşı, Beşparmak gibi dağlardan geçen travers rotası, dağcılık sporunda hatırı sayılır bir hedef. Meşhur Demirkazık'ı görmek için Sokullupınar'dan Arpalık Yaylası'na, oradan da Tekepınarı'na ilerleyin. 

NOT: Demirkazık'ın en kolay rotası bile dağcılık malzemeleri gerektiriyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Ticaret Hayatında İnternet'in Yeri ve Önemi

                      "İnternet" insanların üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olan ve içerisinde birçok sektör barındıran sınırsız bir platformdur. Ticari alanda ise büyük bir yere sahiptir. Fakat internet platformunda apayrı bir dünya daha var. Kendine yer edinen sosyal medya mecrası bizlere iletişim ve sosyal hayatın kapılarını ardına kadar açmış bulunuyor. Çağımız iletişim ve teknoloji çağı olduğundan, bizlere hayatımızda birçok konuda kolaylıklar sağlayabiliyor. Bunlardan örnek vermek gerekirse; İnstagram, Faceebok, Youtube ve Twitter başlıca bu dört büyük mecra yalnızca birkaçı. Sosyal medya bizlere paylaşım yapmanın ve diyalog kurmanın yanı sıra ek gelir kapısı açıyor, ki bu da bizleri sosyal medyayı daha fazla kullanmaya teşvik ediyor.
ticaret-hayatinda-internetin-yeri-ve-önemi
                      Şu aralar internetten ve sosyal medya mecralarından yapılan alışverişlerin hayatımızı kolaylaştırdığı ve bize yaşam alanımızda daha fazla zaman kazandırdığı aşikar. Fakat bu konuda bilindik markalar ve butikler adından çokça söz ettiriyor. Youtube'da bir kanal açıp, dikkatleri üzerine çekecek bir içerik oluşturamadığın sürece takipçi kazanma olasılığın düşecektir. Fakat kendini kanıtlayacak kaliteli bir içerik oluşturursan takipçilerin bir o kadar çoğalacak ve izlenme oranları sana milyonlar kazandırabilecek. Fakat ticaret alanında Facebook ve Twitter geride kalsa da, İnstagram da bu konuda kendini aştı. Birçok sektör hesap açıp, ürün ticareti yapan ve reklam platformunda da kendine iyi bir yer edinen İnstagram, birçok satıcının ve alıcının göz bebeği haline geldi.


ticaret-hayatinda-internetin-yeri-ve-önemi
                      Sizlere internetten veya İnstagramdan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğim. Dikkatli alışveriş yapmak ve dolandırıcılar tarafından mağdur olmamak için yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Bilindiği üzere dolandırıcılar her yerde etrafımızı sarmış durumda. Aslında bizlere ufak izler bırakıyorlar ama bunları bilinçsiz olduğumuz için fark edemiyoruz. Bizler bu izleri gördüğümüz zaman artık maduriyetler azalmış hatta ortadan kalmış bile olacak. Evet, ürünlerimizi alacağımız site yada hesabı öncelikle iyice incelememiz bizim yararımıza olacaktır. Sitenin ismine dikkatle bakın. Orjinal olmayan bir url ise o siteden derhal ayrılın. Ünlü sitelerin adlarını klonluyorlar ve yalnızca tek bir harfi değiştirerek sahte site yaratabiliyorlar. Sitenin SSL sertifasının olmasına dikkat etmelisiniz. Ödeme seçenekleri arasında "Kapıda Ödeme" var ise, kargonuzu (kapıda inceleyerek) alabilirsiniz. Ürün size farklı gönderildiyse ürünü kargo çalışanına geri verebilirsiniz. Muhtemelen kargo masrafı size yansıtıldığı için böylelikle yalnızca kargo ücreti ödeyerek büyük bir zarardan kurtulmuş olursunuz. Fakat kredi kartı/banka kartı ile ödeme seçeneği zorunlu ise, sitenin veya hesabın kullanıcı yorumlarına dikkat edebilirsiniz. Çünkü bunlar sizlere daha doğru yönlendirme yapacaktır.

                      Bilindiği üzere uzaktan alışverişin yasal olarak hiç bir yaptırımı yoktur (sadece faturalı ürünler haricinde). Anlayacağınız faturanız yoksa ve dolandırıldıysanız üzerine bir bardak soğuk su içmekten başka yapacağınız birşey yok. Fakat internette görerek aldığınız ürün size farklı geldiyse ve bunun da faturası mevcutsa, yasal yollardan haklarınızı arayabilirsiniz. Bu yüzden bilinçli tüketici olarak aldığınız her ürünün faturasını saklamalısınız. 

                      Kredi kartınızı hiç bir site üzerinde saklamak üzere kayıt etmeyin. Kredi kartı bilgisi vermek istemiyorsanız kendinize sanal kart açabilir ve buraya alışverişiniz kadar para yükleyerek, bilgileriniz çalınmadan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Ödemelerinizi 3D Secure ile yapmaya özen gösterin. Sizden SMS onayı almadan hiç bir sitede kart bilgileriniz saklanamaz veya kullanılamaz.

                      Uzun lafın kısası hiç bir web sitesi sizlerden şifre bilgisi isteyemez. Ve bizden size tavsiye elinizden geldiğince tanınmış sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin. Bir ürünün piyasa fiyatlarını az çok bilen insanlarız. Aksini gösteren düşük fiyatlar gördüğünüz zaman bu sizi mutlaka şüphelendirmeli. Örneğin; 1000 TL'ye satılan ürünü 300 TL'ye satıyorlarsa burada bir anormallik vardır. Bu konulara dikkat ettikten sonra güvenle alışveriş yapabilirsiniz. 

WebLonG ile kalın, Bilgisiz kalmayın. 😇
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Mangal Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

                          Pandemi yüzünden hep birlikte evlere kapandık, mecburen yemekler yaptık, ekmekler, pideler pişirdik. Aradan üç ay geçti, önlemler hafifletildi, restoranlar açıldı. Ne bekliyorduk? Altına hücum gibi restoran ve kafelere hücum... Ama öyle olmadı. Sanki herkes biraz çekindi ortalıklara çıkmaya. Gidenler olmadı değil. Ama sosyal mesafe nedeniyle uzaklaşan masalar zaten restoranların kapasitesini yarı yarıya azalttı. Bu arada başka yerlere beklenmedik bir hücum oldu. İmkanı olan yazlığa kaçtı. Teraslar, bahçeler açıldı, mangallar çıkarıldı. Gidemeyenler de evde balkonda, bahçede mangal hazırlıklarını yaptılar.

                          Ne de olsa misafir ağırlamak için en güvenli yer açık hava. Bu nedenle mangaldır, grill'dir, BBQ'dur; bu sevilen lezzetler hem mevsimden dolayı hemde dışarıda olmanın getirdiği güvenlik hissiyle çok tercih edilir oldu. O zaman konuyu biraz açmanın tam vaktidir. İşte adım adım mangal hakkında bilmeniz gerekenler...
mangal-hakkında-bilinmesi-gerekenler
MANGALINIZ İÇİN HANGİ TEKNOLOJİ SEÇİLMELİ?
                          Mangalınız kömürle veya gazla çalışan üstü kapaklı veya kapaksız, ısı kaynağının hemen ızgaranın aldında olduğu tipte ise buna grill denir. Bu mangallarda ısı, pişen yiyeceğe direkt ulaşır. Yavaş ısınır ama pişirme süresi kısadır.

                          Mangalınız kömürle çalışan ancak kömürün mangalın yanında bir odacıkta olması nedeni ile pişen yiyeceğin ateşi endirekt gördüğü, kapaklı model ise buna BBQ (barbekü) denir. Isı pişen yiyeceğe endirekt ulaşır. Büyük parça etler için uygun olup pişirme süresi uzundur.

                          Kömürlü grill mangallarda doğru ısıyı yakalamak önemlidir. Ateş başta çok harlı, sonra kıvamında, en sonunda da geçmiş olur. Ateşin kıvamı kömürün üzerinin beyazlaşmasıyla anlaşılır. Pişirmeye hazır olan kömür kırmızı renkten beyaza döner.

                          Izgaranın kömürle arasındaki yüksekliğini ayarlayabilmek önemlidir. Kömürlü grill'lerde kömür yüzeyiyle grill arasında mesafe en az 10cm olmalıdır. Gazlı mangallarda lava taşlı modelde taşlara damlayan yağlar az da olsa kömürdekine benzer biçimde, pişen yiyeceğe isli bir tat verir. 

MANGALI YAKARKEN NE KULLANILMALI?
Kömür;
Artısı: Elde edilebilecek en yüksek sıcaklıklardan birini verir. Ayrıca yiyeceğe hafif isli bir lezzet de kazandırır.
Eksisi: Yakması kolay değildir. Erken davranırsanız yiyecekleri yakar, geç kalırsanız kömür geçer. Ortalığım hem duman hem de külle kirletir.

Gaz;
Artısı: Yakması pratiktir. Hızlı ısınır ve ısı seviyesini siz ayarlarsınız. Yükseklik ayarına ihtiyaç duymazsınız. Ortalığı kömür kadar perişan etmez.
Eksisi: Yiyeceğe kömür gibi isli tat veremez, o kadar yüksek ısılara da çıkamaz.

KAPAKLI MI AÇIK MI?
                          Açık mangal, grill yapmak ve yüksek ısıda pişirmek için uygundur. Kuzu, köfte, kanat, küçük yağlı balıklar için tercih edilir. Kapaklı mangal, düşük ısıda endirekt veya direkt pişirmeye uygundur. Büyük parça etler, tüm tavuklar için iyidir.
mangal-hakkında-bilinmesi-gerekenler2
HANGİ ET TERCİH EDİLMELİ?
Kuzu: Kuzu etine kömürde pişme çok yakışır. Kuzunun yağlı ve aromatik eti nedeniyle yağlar kömürün üzerine damladıkça geri yükselen isli koku ete siner. Açık kömür grill en uygun seçenektir.
Dana: Dana eti daha az yağlı yapısı ve daha büyük kesimleriyle BBQ için daha uygundur. Daha düşük ısılarda, kapak kapalı pişirilebilir. Ancak köfte için açık grill daha uygun olacaktır.
Tavuk: Kanat, but veya göğüs gibi parça etler için açık grill, bütün tavuk için kapaklı BBQ tercih edilebilir.
Balık: Hamsi gibi yağlı küçük balıklar için grill, büyük balık için BBQ tercih edilebilir.

ETLER MARİNE EDİLMELİ mi, EDİLMEMELİ mi?
                          Et eskiden bozulmasın diye tuzlu suda bekletilirdi. Marine kültürü buradan gelir.
Marine için:
         ~Tuz (deniz veya kayatuzu)
         ~Sıvı Yağ
         ~Bir asit (limon, yoğurt, soğan suyu, salça vs.)
         ~Farklı lezzetlendiriciler (taze baharat, hardal, şeker, bal, sarımsak, paprika vs.) kullanılır.
                          Kırmızı et 24 saatten fazla marine edilmemelidir. Süre uzadıkça etin dış yüzeyi tuz ve asitlerle fazla yumuşar ve mangalda çıtırlaşamaz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site